czende

5. 5. 2018

CZE / ENG

Sally Bigham Canyon Topeak Factory Racing will be start on Malevil Cup - latest information

Zní to až neuvěřitelně. Termín červnové kultovky v Lužických horách je vlastně už za měsíc. Nejlépe obsazovaný marahton v České republice Malevil Cup je na programu 9.6. 2018. Měsíc před startem je ve startovní listině na 400 bikerů z devíti zemí světa včetně Britů, Španělů nebo Japonců!

Sally"Přípravy maratonu jsou v plném proudu, ladíme poslední detaily zázemí na Ranči Malevil a veškeré služby pro týmy, závodníky a návštěvníky. Hlavní servisní zóny na trase, startu i cíli budou obsazeny mechaniky generálního partnera značky Author. Nově se budete moci spolehnout na mazací servis Aerotec, myčky NilFisk a přípravky Cyklostar. Stánek na Malevilu bude mít i tradiční partner Mitas. Připraveno pro vás toho bude víc. Pořadatel z Pakli sport klubu dělá vše pro to, abyste si krásné jezdivé traily Lužických hor mohli užít i vy," zve do malebného podještědí ředitel závodu Radek Patrák.

A s kým se můžete letos postavit na startovní čáru? Například to bude Jan Škarnitzl (Mitas Trek), který Malevil Cup ještě nikdy nevyhrál. Spolu s ním bude na startu Filip Adel (Superior SunInvent), vítěz z roku 2015 nebo sedmý muž letošního Epicu Tim Böhme (GER, Bulls). Ve startovce jsou také již Kristian Hynek se svou týmovou kolegyní Britkou Sally Bigham z Canyon Topeak Factory Racing také. Že se jedná o špičkové maratonce netřeba říkat, jsou v současné chvíli největšími favority Malevilu. Oba dva vyhráli Cape Epic a oba mají medaile z evropských a světových šampionátů.

Další přihlášky od prestižních teamů se díky zařazení do UCI MTB marathon series a vzhledem k nejrůznějším dotazům, dají očekávat. Otázka tedy je, objeví se letos na Malevilu i někdo v dresu mistra světa? Nechme se tedy překvapit, kdo bude stát v sobotu 9. června na startu.

Čtyřicetiletá Sally Bigham se na Malevil Cup vrací po šesti letech, tentokrát už v roli maminky. V lednu se jí narodil dlouho očekávaný syn Max, Sally už totiž dvakrát předtím bohužel o nenarozené miminko přišla během těhotenství. Využili jsme tedy příležitosti a zeptali se Sally, proč se na Malevil vrací...

Brzy to bude 6 let, co se konal Evropský MTB šampionát Malevil Cup. Byla jsi druhá za Piou Sundstedt. Jaké jsou tvoje vzpomínky?
Wow! Už 6 let?! Já si pamatuji, jak jsme společně s Piou závodily v průběhu celého závodu. A také jsem věděla, že v závěrečných fázích závodu a ke konci budu muset dost přidat. Jen co jsme minuly poslední zatáčku, byl tam velmi prudký svah mířený k cílové pásce. Já jsem udělala chybu při přehození rychlosti a tím ztratila čas. Ve sprintu jsem si tedy jela pro stříbrnou medaili. Byl to druhý rok po sobě, co jsem brala stříbro.

Naše kopce nejsou jako Alpy. Jak se ti líbila trať a její okolí?
Byla jsem velmi ohromená místní krajinou, zejména těmi velkými skalami všude kolem. Trať byla náročná častými prudkými stoupáky a hlavně jedním dlouhým výjezdem, který vedl závod do Německa. Byli jsme tu ubytováni v úžasném hotelu a taky si pamatuji, že jsme měli samé dobré jídlo!

Jak bys oznámkovala Malevil Cup za organizační schopnosti?
Nevybavuji si, že bych měla nějaké problémy. Což musí znamenat, že organizace byla dobrá! Jinak bych si to pamatovala. Ne, vážně pamatuji si, že trať byla velmi dobře značená a závěr závodu byl na nádherném místě. Vybavuji si, že tam měli jako ceny velké čokolády Toblerone... Doufám, že letos jednu z nich dostanu. :-))

Absolvovala jsi mnoho závodů po celém světě. Jak bys porovnala náš závod s těmi ostatními?
Bezpochyby je váš závod hoden závodů UCI světové marathonské série. Podle mého to je závod světové třídy na svém místě. A to je důvod, proč se vracím zpět!

Měla jsi někdy šanci závodit s českými závodníky jakékoliv úrovně? Jak by si popsala jejich přístup k cyklistice jako sportu?
Můj týmový parťák je Kristian Hynek. Závodíme spolu pravidelně, ale prohrávám. Bere to velmi pokorně – haha ;-) Kristian je skvělý chlap – talentovaný, oddaný a nadšený pro cyklistiku. Je výborný vzor. Závodila jsem s Terezou Huříkovou. Zůstaly jsme spolu v kontaktu přes e-mail. Je přátelská, přívětivá a spravedlivá během závodu.

A co vy, chystáte se do Lužických hor?

Sally returns to Malevil Cup after 6 years. We asked a few questions

It will be soon 6 years from the mountain bike European Championships at Malevil Cup. You were 2nd behind Pia Sundstedt. What are your memories from that race?
Wow, 6 years already! I remember racing together with Pia throughout the whole race and knowing in the closing stages that it was going to be a sprint finish. As we rounded the last corner there was a steep bank to the finish line, I made a mistake with my gear change and lost out in the sprint to take a silver medal. That was the second consecutive year that I took silver to Pia.

Sally a Canyon teamConsidering our hills aren’t Alps, how did you like the race course and its surroundings?
I remember being really impressed with the landscape, especially the huge incredible rocks which are scattered throughout the forest. The course was demanding with lots of steep climbs and one especially long climb that took the race briefly into Germany. We stayed in a lovely hotel and I remember eating some great food!

How would you mark us for the organisation effort? Including the shortcomings. We have been praised by the main UCI referee Bruno Valcic for managing such a race through two countries, by such a small and local team. Initially he wouldn’t believe it would happen without problems. However, what is your personal view?
I don’t recall having any problems, which must mean that the organisation was good! Otherwise I’d remember ;) No, seriously, I remember the course was very well marked and the race finish was in a beautiful place. I do recall there being some enormous Toblerone as prizes....I hope to get one of those this year ;)

Obviously you have done many races all over the world. How would you compare our race with the other ones?
Without doubt the race is worthy as a UCI World Series Race. It stands out in my mind as a world class race and venue – that’s the reason I’m coming back!

Have you got the chance to race with Czech riders, of any level, and how would you describe their attitude to cycling as a whole sport?
Well, my team mate is Kristián Hynek – I race him regularly but lose and he’s vey humble about it – haha ;) Kristián is a great guy: talented, committed and passion about our sport. He’s a great role model. I have raced with Tereza Huříková and we’ve stayed in contact via email, she’s friendly, approachable and fair on the race course.

 

What about you, are you going to Lusatian Mountains?