czende

8. 11. 2018
International MTB marathon Malevil Cup bude po deseti letech znovu hostit Mistrovství Evropy
Milovníci horských kol se tak v roce 2022 znovu dočkají svého svátku v České republice a to konkrétně v Lužických horách. Na sever Čech se evropský šampionát vrátí po deseti letech a převezme štafetu ze Švýcarského Evoléne, kde bude mistrovský závod o rok dříve.
 
Pro nás jako pořadatele je to opět veliký závazek, ale také motivace do dalších let, abychom neusnuli na vavřínech. Budeme moc rádi, pokud by se šampionát zakončil zlatou tečkou, hrála se hymna a zvítězil někdo z našich tak, jako třeba v roce 2012 Kristián Hynek. Na to se nedá zapomenout.
Děkujeme tímto ČSC a panu prezidentu svazu Petru Markovi, že naší kandidaturu podpořili.

Velice si vážíme podpory všech našich dosavadních partnerů. Moc děkujeme všem dobrovolníkům za jejich práci. Velice si také vážíme Vás všech, kteří k nám na Malevil Cup do Lužických hor jezdíte. Bez Vás by toto ocenění ze strany UEC nikdy nebylo.
Moc děkujeme!
 
International MTB marathon Malevil Cup is going to host the European Championship again after 10 years
Mountain bike enthusiasts will have in the year 2022 the chance to celebrate their feast in Czech Republic, in Lusatian Mountains. The European Championship is coming back to the north of Czech Republic after ten years and will take after Swiss Evoléne that will host the Championship at 2021.

For us, organizers, it is again a huge commitment but also a motivation for the next years. We would be happy if the championship would end with the gold medal claimed by a Czech racer and if we could listen to our anthem, as it happened in 2012 after the victory of Kristián Hynek. It was an unforgettable day.
We are thanking to the Czech Cycling Federation and its president Mr. Petr Marek for supporting our candidature.

We would like to thank our partners for their support, our volunteers for their hard work, and also all of you who are taking part in the race here in Lusatian Mountains. Without you we would never get the honor from the UEC to host the European Championship.
Thank you all!

UEC management board november18 en